Môj príbeh

Matúš Čupka je dlhoročným bratislavským aktivistom, ktorý venuje predovšetkým problematike údržby verejných priestorov a témam ako vizuálny smog, parkovacia politika alebo údržba zelene.

Od roku 2011 sa mu podarilo zorganizovať 639 dobrovoľníckych podujatí s cieľom nabudiť kompetentných, aby sa začali vážne zaoberať množtvom čiernych skládok, zničeným chodníkom či zanebaným verejným priestorom. V roku 2017 sa rozhodol uchádzať o post starostu bratislavského Nového Mesta s cieľom vytvoriť ostrov pozitívnej deviácie v bratislavskej komunálnej politike.

Narodil som sa v roku 1987 narodil Jurajovi a Danici Čupkovým ako ich nastarší syn. Jeho základnou školou sa stala ZŠ Kalinčiakova, kde som si zároveň pričuchol k organizovanému športu. Po dvojročných skusoch s tenisom som sa na deväť rokov upísal baseballu, s ktorým som precestoval nielen Slovensko, ale aj viaceré európske krajiny či ME v kategórií juniorov v španielskej Pamplone.

Ďalšie kroky viedli na cirkevné gymnázium Sv. Vincenta de Paul, ktoré sa špecializuje na cudzie jazyky. Následne som sa zapísal na Fakultu sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, odbor európske štúdia a medzinárodné vzťahy.

Počas vysokoškolského štúdia postupne som naberal pracovné skúsenosti v občianskom sektora v Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnosť a tiež v IT sfére v spoločnosti DELL. Po semestri na švédskej Uppsala universitet som sa zapojil do vznikajúceho cyklohnutia a do aktivít iniciatív Cyklokoalícia či Cyklokuchyňa a stal som sa pravidelným účastníkom jázd Critical Mass.

V roku 2011 sme založili spolu s bratom Ondrejom dobrovoľnícku iniciatívu Zelená hliadka, ktorá sa venovala najskôr čistote ulíc, neskôr odstraňovaniu čiernych skládok. Vďaka ochote dovtedy neznámych ľudí sa nám podarilo rozbehnúť pravidelné aktivity Hliadky. Za komunitné organizovanie som bol ocenený Cenou poroty v rámci podujatia Filatrop roka a stal som sa tiež dobrovoľníkom roka v oblasti životného prostredia.

V roku 2012 rozšírujeme naše aktivity aj na odstraňovanie čiernych skládok a postupne sa začíname venovať aj problematike bariérovosti verejných priestorov či parkovaniu na chodníkoch. Zároveň nastupujem na 6 mesiacov do známeho občianskeho združenia Strom života.

V roku 2013 sme sa vrhli na našu najväčšiu doterajšiu výzvu vo forme areálu bývalej železničnej stanice Filiálka. Postupne odstraňujeme 59 ton odpadu, vybudujeme priechod na úrovni Škultétyho ulice, osádzame a pravidelne vyprázdňujeme naše dva odpadkové koše a plánujeme premenu tohto rozľahlého areálu na kultúrno-spoločenský priestor.

Zároveň plníme naše prvé veľkokapacitné kontajnery na rozsiahlej čiernej skládke v priestore bývalých garáží na Zátiší. Celkovo tu tak organizujeme 28 dobrovoľníckych podujatí, v rámci ktorých odstránime približne 140 ton odpadu. Samostatnou výzvou sa stáva Trnavské mýto, kde si adoptujeme vchod do podchodu od budovy Istropolisu a udržiavame tento priestor bez čmáraníc.

Zároveň sa venujeme čisteniu novomestských ulíc, kedy počas dvanástich dobrovoľníckych podujatí nazbierame 72 vriec odpadkov.

Rokom 2014 naplno vstupujeme do oblasti investigatívy, kedy sa venujeme problematike reklamných trojnožiek. Na ne upozorníme v sérií blogov, za ktoré sme si odniesli Novinársku cenu za rok 2014 v kategórií najlepší článok uverejnený na blogu. Naplno tiež rozbiehame nový typ aktivity pod názvom SpotFix.

Rok 2015 začíname odstraňovaním čmáraníc zo stien ŽST Vinohrady a tým začína éra SpotFixovania, alebo riešenia širokej palety nedostatov v našich uliciach či verejných priestoroch. Zároveň nám tento rok vstupuje do života syn Lukáš a so Zuzkou sa stávame manželmi.

V roku 2016 absolvujemsvoju prvú plnú sezónu malých utorňajších SpotFixov. V rámci 27 podujatí sa darí napríklad odstraňovať bariéry na Riazanskej, zlikvidovať čmáranice na košoch i lavičkách v areáli Kuchajdy alebo osadiť nové lavičky na električkovú zastávku Riazanská.

27.2.2017 oznamujem svoj zámer vstúpiť do politiky a 23.5.2017 oficiálne oznamuje svoju kandidatúru na starostu mestskej časti Bratislava Nové Mesto.

Staňte sa súčasťou príbehu

Prispejte finančne