Môj príbeh

Moje meno je Matúš Čupka a som dlhoročným bratislavským aktivistom, ktorý sa venuje predovšetkým problematike údržby verejných priestorov a témam ako vizuálny smog, parkovacia politika alebo údržba zelene.

Od roku 2011 sa mi podarilo zorganizovať 639 dobrovoľníckych podujatí s cieľom nabudiť kompetentných, aby sa začali vážne zaoberať množstvom čiernych skládok, zničenými chodníkmi či zanedbaným verejným priestorom. V roku 2017 som sa rozhodol uchádzať o post starostu bratislavského Nového Mesta s cieľom vytvoriť ostrov pozitívnej deviácie v bratislavskej komunálnej politike.

V roku 1987 som sa narodil Jurajovi a Danici Čupkovým ako ich najstarší syn. Mojou základnou školou sa stala ZŠ Kalinčiakova, kde som si zároveň pričuchol k organizovanému športu. Po dvojročných skusoch s tenisom som sa na deväť rokov upísal baseballu, s ktorým som precestoval nielen Slovensko, ale aj viaceré európske krajiny a zúčastnil sa na Majstrovstvách Európy v kategórií juniorov v španielskej Pamplone.

Ďalšie kroky viedli na cirkevné gymnázium Sv. Vincenta de Paul, ktoré sa špecializuje na cudzie jazyky. Následne som sa zapísal na Fakultu sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, odbor európske štúdia a medzinárodné vzťahy.

Počas vysokoškolského štúdia som postupne naberal pracovné skúsenosti v občianskom sektora v Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnosť a tiež v IT sfére v spoločnosti DELL. Po semestri na švédskej Uppsala universitet som sa zapojil do vznikajúceho cyklohnutia a do aktivít iniciatív Cyklokoalícia či Cyklokuchyňa a stal som sa pravidelným účastníkom jázd Critical Mass.

V roku 2011 sme založili spolu s bratom Ondrejom dobrovoľnícku iniciatívu Zelená hliadka, ktorá sa venovala najskôr čistote ulíc, neskôr odstraňovaniu čiernych skládok. Vďaka ochote dovtedy neznámych ľudí sa nám podarilo rozbehnúť pravidelné aktivity Hliadky. Za komunitné organizovanie som bol ocenený Cenou poroty v rámci podujatia Filantrop roka a stal som sa tiež dobrovoľníkom roka v oblasti životného prostredia.

V roku 2012 rozširujeme naše aktivity aj na odstraňovanie čiernych skládok a postupne sa začíname venovať aj problematike bariérovosti verejných priestorov a parkovaniu na chodníkoch. Zároveň nastupujem na 6 mesiacov do známeho občianskeho združenia Strom života.

V roku 2013 sme sa vrhli na našu najväčšiu doterajšiu výzvu vo forme areálu bývalej železničnej stanice Filiálka. Postupne odstraňujeme 59 ton odpadu, vybudujeme priechod na úrovni Škultétyho ulice, osádzame a pravidelne vyprázdňujeme naše dva odpadkové koše a plánujeme premenu tohto rozľahlého areálu na kultúrno-spoločenský priestor.

Zároveň plníme naše prvé veľkokapacitné kontajnery na rozsiahlej čiernej skládke v priestore bývalých garáží na Zátiší. Celkovo tu zorganizujeme 28 dobrovoľníckych podujatí, v rámci ktorých odstránime približne 140 ton odpadu. Samostatnou výzvou sa stáva Trnavské mýto, kde si adoptujeme vchod do podchodu od budovy Istropolisu a udržiavame tento priestor bez grafiti.

Zároveň sa venujeme čisteniu novomestských ulíc, keď sme počas dvanástich dobrovoľníckych podujatí nazbierali 72 vriec odpadkov.

Rokom 2014 naplno vstupujeme do oblasti investigatívy, kedy sa venujeme problematike reklamných trojnožiek. Na ne upozorníme v sérii blogov, za ktoré sme si odniesli Novinársku cenu za rok 2014 v kategórií najlepší článok uverejnený na blogu. Naplno tiež rozbiehame nový typ aktivity pod názvom SpotFix.

Rok 2015 začíname odstraňovaním grafiti zo stien ŽST Vinohrady a tým sa začína éra SpotFixovania, alebo riešenia širokej palety nedostatkov v našich uliciach či vo verejných priestoroch. Zároveň nám tento rok vstupuje do života syn Lukáš a so Zuzkou sa stávame manželmi.

V roku 2016 absolvujem svoju prvú plnú sezónu SpotFixov. V rámci 27 podujatí sa darí napríklad odstraňovať bariéry na Riazanskej, zlikvidovať grafiti na košoch i lavičkách v areáli Kuchajdy alebo osadiť nové lavičky na električkovú zastávku Riazanská.

27. 2.2017 oznamujem svoj zámer vstúpiť do politiky a 23. 5.2017 oficiálne oznamujem kandidatúru na starostu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto.

Staňte sa súčasťou príbehu

Staňte sa našim sponzorom

Vy ste sponzori našej kampane. Vďaka vašej finančnej podpore môžeme robiť kvalitnú a poctivú kampaň za lepšie Nové Mesto.