Novinky
Predvolebný rozpočet v Novom Meste – neexistujúce príjmy, nečerpané výdavky a miznúci rezervný fond

Aj na úrovni samospráv o mnohom rozhodujú peniaze. Ich prerozdelenie určí, či nám opravia zanedbané detské ihrisko, či budeme naďalej jazdiť po rozbitej ceste, alebo či vysadia chýbajúce stromy. Ako je na tom napr. taký novomestský rozpočet?

Čítať celý článok: Predvolebný rozpočet v Novom Meste – neexistujúce príjmy, nečerpané výdavky a miznúci rezervný fond


O ľuďoch bez domova a stavebnom odpade

Ako mnohí viete, u nás na Zátiší máme také chatrčové mestečko plné chudoby. Rady garáží boli v minulosti najskôr vyrabované a následne sa tu nasťahovali desiatky ľudí bez domova. Mestská časť Nové Mesto sa rozhodla riešiť tento problém najskôr búraním garáží a nedávno pravdepodobne pristúpila k ďalšiemu kroku – začala sypať stavebný odpad do obývaných garáží.

Čítať celý článok: O ľuďoch bez domova a stavebnom odpadeO Jame

Športpark Jama je otvorený a môžeme mať z neho všetci radosť. Nie je samozrejmosťou, že podobný verejnoprospešný priestor vznikne. Avšak spôsob akým tento park vznikol pripomína skôr zmes zhody pozitívnych okolností a balancovania na hrane morálky či etiky.

Čítať celý článok: O JameAko odrezať jednu štvrť “od sveta”.

Sídlisko Dimitrovka / Nobelova patrí medzi tie najviac zanedbávané štvrte v Bratislave. Uprostred leta sa však jeho obyvatelia dočkali viacerých rekonštrukcií. Človek by povedal možno až priveľa, lebo dostať sa z Nobelovej na Račiansku ulicu bolo posledné dva týždne takmer nelegálne. Ako to vyzerá, keď sa verejné inštitúcie skoordinujú?

Čítať celý článok: Ako odrezať jednu štvrť “od sveta”.


Samospráva na základe čísiel a dôkazov – prípad parkovisko Železná studienka

Začiatkom mája sa z ničoho nič objavila správa, že pod Červeným mostom vznikne parkovisko pre približne 120 áut. Nápad iniciovali miestni poslanci spolu s novomestským starostom Rudolfom Kusým. Elektronickým papierom lietali najmä pocity “dnes je málo miest” či “ako sa tam majú dostať rodiny s deťmi”. Pevné dáta či analýzy pre toto rozhodnutie neprezentoval nikto. Rozhodol som sa teda spraviť si vlastný malý prieskum toho, ako sa ľudia na Železnú studienku dopravujú. Takto prieskum dopadol.

Čítať celý článok: Samospráva na základe čísiel a dôkazov – prípad parkovisko Železná studienka


Samospráva na základe čísiel a dôkazov – prípad parkovisko Železná studienka

Začiatkom mája sa z ničoho nič objavila správa, že pod Červeným mostom vznikne parkovisko pre približne 120 áut. Nápad iniciovali miestni poslanci spolu s novomestským starostom Rudolfom Kusým. Elektronickým papierom lietali najmä pocity “dnes je málo miest” či “ako sa tam majú dostať rodiny s deťmi”. Pevné dáta či analýzy pre toto rozhodnutie neprezentoval nikto. Rozhodol som sa teda spraviť si vlastný malý prieskum toho, ako sa ľudia na Železnú studienku dopravujú. Takto prieskum dopadol.

Čítať celý článok: Samospráva na základe čísiel a dôkazov – prípad parkovisko Železná studienka


Preto sa dnešná Bratislava bilbordov nezbaví, alebo blahodárne účinky bilbordov

Dnešná Bratislava je pokrytá bilbordami najrôznejších veľkostí a ďalšie plochy pomaly pribúdajú. Vo verejnej diskusií sa na túto tému zvykne spomínať argument, že množstvo plôch je na súkromných pozemkoch a s tými sa pohnúť nedá. Lenže obrovské množstvo plôch je priamo na pozemkoch v správe mesta či mestských častí. A tie nemiznú vďaka myšlienkovému svetu zodpovedných, do ktorého vám ponúkam menší vhľad.

Čítať celý článok: Preto sa dnešná Bratislava bilbordov nezbaví, alebo blahodárne účinky bilbordov


Inšpirácie pre Nové Mesto

Dobré mesto, v ktorom sa spokojne a príjemne žije, nie je len o veľkých, náročných projektoch, ktoré treba roky riešiť a ďalšie roky realizovať, ale predovšetkým o detailoch. Vďaka eurofondom máme niekde nový most, inde nový park alebo zrekonštruovanú fasádu školy. Napriek tomu sa nám mesto rozpadáva pred očami.

Čítať celý článok: Inšpirácie pre Nové MestoÓda na Nové Mesto

Som Novomešťan, v Novom Meste som si založil rodinu a chcem tu žiť. Napriek všetkému nedokonalému, smutnému a frustrujúcemu čo okolo seba vidím. Tentoraz sa však pozrime na to pozitívne, príjemné i vzácne čo u nás v Novom Meste máme.

Čítať celý článok: Óda na Nové MestoStavebný bizár v Novom Meste

Aj v roku 2017 je možné postaviť tri bytovky približne 15 metrov oproti pôvodným bytovkám, a zároveň zrušiť existujúcu cyklotrasu, chodcov poslať do obchodu či na zastávku MHD cez parkovisko, pridať k tomu nepraktický priechod pre chodcov a predávať tu výhľad na spustnutý areál Istrochemu i s jeho starými environmentálnymi záťažami aj za 220 000 eur. To všetko v Novom Meste na Nobelovej.

Čítať celý článok: Stavebný bizár v Novom Meste


Denník bratislavského cyklistu

Je tu jar, čo znamená, že množstvo bicyklov sa presunie z pivníc či balkónov späť na bratislavské ulice, najmä na cesty. Na bicykel som v našom meste vysadol ešte v roku 2008 a odvtedy som nezosadol aj napriek mnohým zážitkom z bratislavských ciest, o ktoré sa s Vami podelím.

Čítať celý článok: Denník bratislavského cyklistu


Ako pomáhame nášmu mestu

Riazanská je síce moja srdcová záležitosť, ale podstatne viac energie venujem aktivitám mimo mojej domácej ulice. Tentoraz vás pozývam na cestu vylepšeniami, ktoré sme realizovali nielen v Novom Meste, ale aj Starom Meste či Petržalke. Prostredníctvom nich sa vám pokúsim ilustrovať prečo sa každý utorok podvečer stretávame a riešime dlhodobo neriešené problémy v našich uliciach.

Čítať celý článok: Ako pomáhame nášmu mestuSneh verzus bratislavské križovatky

Dávnejšie som čítal skvelý článok, ktorý analyzoval spôsob ako nakladáme s našim vzácnym verejným priestorom na základe stôp vyjazdených v snehu. Ukázalo sa, že autá majú k dispozícií podstatne viac priestoru ako potrebujú a to na úkor chodcov či cyklistov. Ako je na tom Bratislava?

Čítať celý článok: Sneh verzus bratislavské križovatky


Prečo to robím?

Počas existencie Zelenej hliadky som musel často odpovedať na novinárske či dobrovoľnícke otázky, že prečo vlastne toto všetko dobrovoľníctvo robíme. Odpoveď sa postupne vyvíjala od “pomáhame mestu” cez “chceme takto kritizovať” až po “chceme ľudí kultivovať”. Je však na čase odpovedať obšírne a do hĺbky.

Čítať celý článok: Prečo to robím?


Tragédia Filiálky a nás čo okolo nej bývame

Trať Bratislava Predmestie – Bratislava Filiálka už viac ako tri desaťročia neslúži pravidelnej vlakovej preprave. Trať nie je živá, ale ani mŕtva. Tento obrovský hluchý priestor upadá, chátra, priťahuje najrôznejšie mestské neduhy, no najmä tvorí obrovskú bariéru medzi mestskými štvrťami a ľuďmi. Aj preto sme sa ako dobrovoľníci pokúsili robiť aktivity, ktoré by aspoň trochu zlepšili situáciu, no železničiarsku byrokraciu sme zatiaľ nezdolali.

Čítať celý článok: Tragédia Filiálky a nás čo okolo nej bývame


Bratislava, mesto motorizovaných

Odkedy sa nám narodil syn a začali sme kočíkovať, tak sa nám trochu zmenil pohľad na mesto. Doteraz dostupné obchody majú zrazu schody, pri prechádzke s kočíkom sa ulice zdajú byť hrboľatejšie i užšie a na prechádzkach sa pričasto rozprávame nie vedľa seba, ale pre nedostatok miesta chodíme pekne za sebou ako husi. Zaznamenali sme tak naše zážitky počas 1,5-hodinovej prechádzky štvrťou Tehelné pole a dali dokopy zopár postrehov.

Čítať celý článok: Bratislava, mesto motorizovaných


Staňte sa súčasťou príbehu

Prispejte finančne