Novomestské prechádzky

V mesiacoch máj a jún 2018 sme zrealizovali 10-dielnu sériu novomestských prechádzok. Cieľom bolo priblížiť obyvateľom históriu a hodnoty mestskej časti, ktoré neraz ostávajú skryté či nepovšimnuté. Navštívili sme rozsiahle sídliská aj vilové štvrte, spoznávali priemyselnú históriu Nového Mesta, prešli sme novomestské vinohrady aj naobľúbenejšie lokality bratislavského lesoparku.


Už pri zostavovaní mapy zaujímavostí sme si uvedomili, že Nové Mesto má čo ponúknuť svojim obyvateľom a komentované prechádzky po novomestských uliciach a štvrtiach nás v tom len utvrdili. Mestská časť Bratislava – Nové Mesto je veľmi rozmanitá nielen z pohľadu urbanizmu či geografie, ale aj architektúry či histórie. Prešli sme si Kolibu a obdivovali úžasné výhľady na mesto, objavovali zabudnuté zákutia v okolí bývalých chemických závodov, spoznali históriu robotníckych kolónií na Bielom Kríži, v Dymitrovke či Mierovej kolónií. Sprievodcovia nás zoznámili s unikátnymi dielami modernej architektúry aj sochárskymi dielami, ktorých je v mestskej časti viac ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Každá jedna z desiatich prechádzkok pozostávala z 15 zaujímavostí, ktoré účastníkom priblížil známy vlastivedný sprievodca Ivor Švihran. Na prechádzke po Tehelnom poli zaujímavosti z oblasti modernej architektúry zas priblížil architekt Martin Zaiček. Sumár prechádzok pripravujeme.

 

Staňte sa súčasťou príbehu

Staňte sa našim sponzorom

Vy ste sponzori našej kampane. Vďaka vašej finančnej podpore môžeme robiť kvalitnú a poctivú kampaň za lepšie Nové Mesto.