O mne

Matúš Čupka je dlhoročným bratislavským aktivistom, ktorý venuje predovšetkým problematike údržby verejných priestorov a témam ako vizuálny smog, parkovacia politika alebo údržba zelene.

Od roku 2011 sa mu podarilo zorganizovať 639 dobrovoľníckych podujatí s cieľom nabudiť kompetentných, aby sa začali vážne zaoberať množtvom čiernych skládok, zničeným chodníkom či zanebaným verejným priestorom. V roku 2017 sa rozhodol uchádzať o post starostu bratislavského Nového Mesta s cieľom vytvoriť ostrov pozitívnej deviácie v bratislavskej komunálnej politike.

Narodil som sa v roku 1987 narodil Jurajovi a Danici Čupkovým ako ich nastarší syn. Jeho základnou školou sa stala ZŠ Kalinčiakova, kde som si zároveň pričuchol k organizovanému športu. Po dvojročných skusoch s tenisom som sa na deväť rokov upísal baseballu, s ktorým som precestoval nielen Slovensko, ale aj viaceré európske krajiny či ME v kategórií juniorov v španielskej Pamplone.

Ďalšie kroky viedli na cirkevné gymnázium Sv. Vincenta de Paul, ktoré sa špecializuje na cudzie jazyky. Následne som sa zapísal na Fakultu sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, odbor európske štúdia a medzinárodné vzťahy.

Počas vysokoškolského štúdia postupne som naberal pracovné skúsenosti v občianskom sektora v Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnosť a tiež v IT sfére v spoločnosti DELL. Po semestri na švédskej Uppsala universitet som sa zapojil do vznikajúceho cyklohnutia a do aktivít iniciatív Cyklokoalícia či Cyklokuchyňa a stal som sa pravidelným účastníkom jázd Critical Mass.

V roku 2011 sme založili spolu s bratom Ondrejom dobrovoľnícku iniciatívu Zelená hliadka, ktorá sa venovala najskôr čistote ulíc, neskôr odstraňovaniu čiernych skládok. Vďaka ochote dovtedy neznámych ľudí sa nám podarilo rozbehnúť pravidelné aktivity Hliadky. Za komunitné organizovanie som bol ocenený Cenou poroty v rámci podujatia Filatrop roka a stal som sa tiež dobrovoľníkom roka v oblasti životného prostredia.

V roku 2012 rozšírujeme naše aktivity aj na odstraňovanie čiernych skládok a postupne sa začíname venovať aj problematike bariérovosti verejných priestorov či parkovaniu na chodníkoch. Zároveň nastupujem na 6 mesiacov do známeho občianskeho združenia Strom života.

V roku 2013 sme sa vrhli na našu najväčšiu doterajšiu výzvu vo forme areálu bývalej železničnej stanice Filiálka. Postupne odstraňujeme 59 ton odpadu, vybudujeme priechod na úrovni Škultétyho ulice, osádzame a pravidelne vyprázdňujeme naše dva odpadkové koše a plánujeme premenu tohto rozľahlého areálu na kultúrno-spoločenský priestor.

Zároveň plníme naše prvé veľkokapacitné kontajnery na rozsiahlej čiernej skládke v priestore bývalých garáží na Zátiší. Celkovo tu tak organizujeme 28 dobrovoľníckych podujatí, v rámci ktorých odstránime približne 140 ton odpadu. Samostatnou výzvou sa stáva Trnavské mýto, kde si adoptujeme vchod do podchodu od budovy Istropolisu a udržiavame tento priestor bez čmáraníc.

Zároveň sa venujeme čisteniu novomestských ulíc, kedy počas dvanástich dobrovoľníckych podujatí nazbierame 72 vriec odpadkov.

Rokom 2014 naplno vstupujeme do oblasti investigatívy, kedy sa venujeme problematike reklamných trojnožiek. Na ne upozorníme v sérií blogov, za ktoré sme si odniesli Novinársku cenu za rok 2014 v kategórií najlepší článok uverejnený na blogu. Naplno tiež rozbiehame nový typ aktivity pod názvom SpotFix.

Rok 2015 začíname odstraňovaním čmáraníc zo stien ŽST Vinohrady a tým začína éra SpotFixovania, alebo riešenia širokej palety nedostatov v našich uliciach či verejných priestoroch. Zároveň nám tento rok vstupuje do života syn Lukáš a so Zuzkou sa stávame manželmi.

V roku 2016 absolvujemsvoju prvú plnú sezónu malých utorňajších SpotFixov. V rámci 27 podujatí sa darí napríklad odstraňovať bariéry na Riazanskej, zlikvidovať čmáranice na košoch i lavičkách v areáli Kuchajdy alebo osadiť nové lavičky na električkovú zastávku Riazanská.

27.2.2017 oznamujem svoj zámer vstúpiť do politiky a 23.5.2017 oficiálne oznamuje svoju kandidatúru na starostu mestskej časti Bratislava Nové Mesto.

Aktivizmus

2011

apríl

Uskutočnil sa prvý smeťozber pod značkou Zelená hliadka. V rámci príprav na MS v hokeji sme spolu s bratom Ondrejom nazbierali dve igelitky a kartónovú krabicu v stredovom páse Trnavskej cesty a pred Zimným štadiónom

august

V rámci cyklokomunity som sa rovnako zaangažoval do Cyklokuchyne, kde sme sa usilovali rozbicyklovať Bratislavu

2012

máj

V roku 2012 sme so Zelenou hliadkou naložili náš prvý veľkokapacitný kontajner

október

Dobrovoľne som sa začal angažovať v iniciatíve Cyklokoalícia a stal sa pravidelným učastníkom pravidelných cyklojázd Critical Mass

november

Zelená hliadka absolvovala svoju prvú asfaltovaciu akciu, kedy sme opravili najväčšie jamy na chodníku vedľa areálu Kuchajda.

Získavam ocenenie Filatrop roka za naše verejnoprospešné aktivity so Zelenou hliadkou

V roku 2012 sme so Zelenou hliadkou absolvovali našu prvú plnohodnotnú sezónu

december

Získavam ocenie Dobrovoľník roka v kategórií životné prostredie za našu spoločnú prácu pre životné prostredie so Zelenou hliadkou

2013

marec

Začali sme s čistením areálu Filiálky a koľajiska vedúceho k areálu pozdĺž Kukučínovej. V rámci čistení sme celkovo nazbierali 59 ton odpadu. – foto z akcie

jún

Otvorili sme náš dočasný priechod cez Filiálku. Slúži do dnešných dní.

Zorganizovali sme naše prvé čistenie v okolí garáží na Zátiší. Celkovo sme tu zorganizovali 28 dobrovoľníckych podujatí a vyviezli odhadom 140 ton odpadu.

V rámci podujatia Naše mesto 2013 sme zorganizovali našu doteraz najväčšiu akciu, kedy sme so 116 zamestnancami čistili areál Filiálky

august

Nové Mesto sme čistili v rámci našich pouličných smeťozberov. V rámci nich sme nazbierali 72 vriec odpadkov.

október

Zrevitalizovali sme vchod do podchodu na Trnavskom mýte. Vchod od Istropolisu sme si následne adoptovali a udržiavali ho bez čmáraníc až do konca októbra 2016

november

V roku 2013 sme celkovo nazbierali 249 ton odpadu z čiernych skládok čo je náš doterajší rekord

2014

november

Získavam Novinársku cenu za našu investigatívnu prácu na tému reklamných trojnožiek.

2015

január

Spúšťame nový typ podujatia – SpotFix. V rámci prvej edície sme vyčistili čmáranice v chodbách ŽST Vinohrady. Odvtedy nepravidelne odstraňujeme nové diela

marec

Začína sa svojpomocná revitalizácia Riazanskej ulice s cieľom premeniť našu ulicu na ostrovček pozitívnej deviácie.

2016

máj

Revitalizujeme regionálnu zastávku na Bajkalskej, kde označovníky i zábradlie dostali nový náter a obruby okolo stromov sme zbavili odpadkov i buriny

október

V roku 2016 som zorganizoval prvú plnohodnotnú sezónu malých SpotFixov, v rámci ktorej sa podarilo zrealizovať 27 zlepšení najmä v Novom Meste ako napríklad dočasné schodisko medzi Horskou a nástupišťom ŽST Vinohrady.

2017

marec

Otvárame našu už siedmu sezónu revitalizáciou konečnej električiek na Zlatých pieskoch

Súkromný život

1983

marec

Otec Juraj sa v deväťdesiatich rokoch angažoval v protimečiarovskom hnutí, ktoré zmenilo Slovensko z čiernej diery v Strednej Európe na krajinu s eurointegračnými ambíciami. Mama Danica spravovala papierníctvo, ktoré sme založili spolu so susedmi na Jégého ulici.

1987

február

Som sa narodil a vyrastal na Jégého ulici

1994

september

Nastupujem na Základnú školu Kalinčiakova

1997

apríl

Do života mi postupne vstúpili bratia Samuel a Ondrej

1999

február

Riaditeľ školy Dušan Noga je fanúšikom baseballu a tak som sa stal jeho hráčom

2002

september

Strednou školou sa stalo Cirkevné gymnázium Sv. Vincenta de Paul

2005

jún

Kariéra v baseballe ma priviala aj do reprezentácie. Absolvoval som niektoré turnaje a tiež na juniorské Majstrovstvá Európy A kategórie v španielskej Pamplone

2006

september

Na vysokú školu som nastúpil na Fakultu sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Ako študijný odbor som si vybral európske štúdia a medzinárodné vzťahy. Následne sa mi podarilo úspešne zložiť štátnice a získať titul Mgr. vo vedeckej oblasti politológia

2007

september

Celú kariéru som bol hráčom Spiders Bratislava. Klub sa neskôr premenoval na Slovan Bratislava

2009

august

Na jeseň 2009 som vycestoval do Švédska. Na 5 mesiacov sa mojou vysokou školou stala Uppsala Universitet, kde som študoval rozvojové štúdia

2015

apríl

Do života nám vstupuje syn Lukáš, ktorý si za svoj deň narodenia vybral štvrté výročie vzniku Zelenej hliadky.

2016

jún

Sme sa vzali a začali vytvárať našu malú rodinku

Pracovný život

2005

máj

Svoje prvé zarobené peniaze som získal vďaka roznosu letákov pre miestny supermarket

2007

apríl

Počas vysokoškolského štúdia som rozvinul svoj pracovný život. Najprv som absolvoval stáž v Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnosť – SGI a aj po stáži som tam ďalej pôsobil

2008

apríl

Okrem tretieho sektora som si privyrábal aj prácou na polovičný úväzok v jednej z IT spoločností

2012

marec

Nastupujem ako projektový koordinátor do občianskeho združenia Strom života. Zostávam tu na šesť mesiacov

Politika

2017

február

Ohlasujem môj zámer vstúpiť do politického ringu

máj

Ohlasujem kandidatúru na post starostu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto – foto

Staňte sa súčasťou príbehu

Prispejte finančne